MAS Hranicko > Návštěva školek Bambíno Praha a Mateřinka Brno

Návštěva školek Bambíno Praha a Mateřinka Brno

16. 12. 2016

V průběhu listopadu proběhly dvě akce pro ředitelky a učitelky mateřských školek z našeho regionu.

Nejprve se 9. listopadu vydalo 9 zájemkyň na návštěvu soukromé školky Bambíno Praha. V této školce bylo možné si prohlídnout 3 různá oddělení - jesličky, které mohou navštěvovat děti od 6 týdnů, miniškolku, která je jakýmsi přechodem mezi jesličkami a klasickou školkou. Místnosti v budově byly tématicky rozděleny a děti z různých oddělení se v nich průběžně střídají, k čemuž musí být vypracován docela složitý harmonogram. MŠ Bambíno je mezinárodní školkou, která má i anglickou třídu, proto jsme zde mohly vidět děti původem z Itálie, Norska, Holandska a Španělska a prošly jsme údajně i okolo několika celebrit. Ve školce pracuje kromě učitelů i rodilý mluvčí, asistent pedagoga a slečna se sluchovým postižením, která třídí a skenuje dětské obrázky pro rodiče. Na závěr návštěvy proběhla reflexe s manažerkou vzdělávacích projektů a manažerkou vzdělávání. Otevřely se otázky financování, úvazků pedagogů, organizaci dne, zájmových kroužků, vedení dokumentace, stravování, hygieně, náročnosti rodičů a důležité komunikaci s nimi...

22. listopadu pak 14 zájemkyň navštívilo další školku tentokrát v Brně. Jednalo se o zdravou školku s prvky montessori Mateřinka Brno. V této školce jsme viděly jesle, do kterých jsou přijímány děti od 1,5 do 3 let a jsou nově otevřeným oddělením, protože kapacita školky již nebyla dostačující.V jesličkách bylo vidět, že ještě nejsou zcela dovybavené, ale většinu účastnic nejvíce překvapil velký počet pracovníků na počet dětí. Harmonogram dne v MŠ je totožný jako v běžných MŠ, jen jsou do aktivit vloženy montessori prvky. Ve školce nenajdete mnoho hraček, ale speciální montessori pomůcky, kterých ale také nebylo mnoho. Co nás hodně překvapilo, že děti nemají klasické značky, ale jména a pijí z bílých hrníčků, které mají položené na podložce právě se svým jménem a opradu si je poznají.

Obě školky kromě výuky nabízí i mimoškolní aktivity, jako je třeba hlídání nebo pořádání oslav. U obou školek se předběžně domluvilo sdílení dobré praxe v našem regionu, které proběhne v příštím roce.

 

Mgr. Hana Gaďurková

h.gadurkova@regionhranicko.cz

Dokumenty ke stažení

Fotografie

© 2007-2019 Mikroregion Hranicko | kontakt | mapa stránek

Admin | Euroteam
Spolufinancováno z prostředků EU