Aktuality > Dětská skupina pomáhá s návratem rodičů do práce. Vznikne i na Hranicku?

Dětská skupina pomáhá s návratem rodičů do práce. Vznikne i na Hranicku?

24. 1. 2018

Místo školek dětské skupiny. Dětskými skupinami stát řeší nedostatek míst v mateřských školách v regionech, kde nezvládají nápor silných populačních ročníků. Zákon je umožňuje zřizovat již od podzimu 2014. Skupiny navíc přijímají děti už od jednoho roku, takže se rodiče mohou dříve vracet do práce. Další výhodou je, že dítě se do dětské skupiny může přihlásit a nastoupit kdykoli v průběhu roku.

Pro firmy jsou určeny tzv. podnikové dětské skupiny, které mohou založit firmy pro své zaměstnance. Zřízení takovéto dětské skupiny je pro podnik jednodušší než otevřít klasickou či firemní školku. Není tak administrativně náročné, zaměstnavatelé si mohou náklady odečíst z daní a slevu dostanou i rodiče dětí. 

Maximální kapacita dětské skupiny je 24 dětí, pokud je ve skupině méně než 12 dětí, platí pro ni mírnější hygienické a stavební normy. Délka umístění dítěte v dětské skupině záleží na dohodě mezi rodičem a poskytovatelem služby. Podrobnosti k dětským skupinám lze najít také na webu Ministerstva práce a sociálních věcí www.dsmpsv.cz.

Pro většinu firem je zřízení dětské skupiny velká neznámá, neboť se jedná o poměrně nový způsob péče o předškolní děti. Na Hranicku zatím žádná podniková dětská skupina nefunguje, i když zde existuje několik velkých zaměstnavatelů, pro které by mohlo být výhodné nabídnout svým zaměstnancům tento způsob péče o jejich děti. MAS Hranicko se proto rozhodla podpořit vznik podnikové dětské skupiny v rámci svého dotačního titulu, ve kterém je na podporu prorodinných opatření připraveno 2 708 200 Kč. Z projektu lze hradit jak přebudování prostor a nákup vybavení, tak samotný provoz dětské skupiny na 2 až 3 roky, přičemž míra dotace činí 85% výdajů.

Pro zájemce o provozování dětských skupin MAS pořádá ve čtvrtek 1. února od 15h  Informační seminář za účasti specializované metodičky z Ministerstva práce a sociálních věcí. Seminář se uskuteční v zasedací místnosti MAS Hranicko na  Tř. 1. máje 328, Hranice (zámeček – Kunzova vila). Bližší informace poskytne projektová manažerka MAS.  

Karolína Berousková

k.berouskova@regionhranicko.cz

Dokumenty ke stažení

Fotografie

© 2007-2019 Mikroregion Hranicko | kontakt | mapa stránek

Admin | Euroteam
Spolufinancováno z prostředků EU